Takip Edin  facebook twitter youtube

 

  • Tanı Yöntemleri
  • Anoskopi


Anoskopi

Anoskopi Nedir?

Kalın bağırsağın son bölümü olan rektumun dışarıya açıldığı ağız bölgesine makat kanalı veya anal kanal denir. Bazı hastalıkların tanısı için doktorunuzun bu bölgeyi incelemesi gerekebilir. Makat kanalının (anal kanalın) içini kaplayan tabakanın özel metal bir aletle incelenmesine Anoskopi denir. Makat kanalı yaklaşık 4-6 cm uzunluğundadır ve kalın bağırsağı anüse (makata) bağlayan bölümüne verilen addır. Bağırsağın vücut dışına açılan ağzını oluşturur. Dışkı artıkları ve gaz vücut dışına atılır.

Anoskop

Anoskop

Anoskopi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Anüs (makat) ve rektum hastalıklarının tanısında, fiziki muayeneye ek olarak anoskopiden yararlanılabilir. Makat bölgesi şikayetleri olan hastalarda bu şikayetin nedenini araştırmak için doktor bu incelemeyi kullanılabilir. Buna ek basur (hemoroid), anal fissür, anal fistül, makatta kaşıntı ve makat kanalında yerleşen poliplerin tedavisi ve tedavi sonrası takibinde bu yöntem sıkça kullanılmaktadır.

Anoskopi İçin Nasıl Bir Hazırlık Yapılmalıdır?

İncelemeden önceki akşam veya hemen inceleme öncesi rektumun boşalması için lavman (rektumu boşaltmak amacı ile kullanılan anüsten uygulanan ilaç) kullanılmalıdır. Ek olarak başka bir hazırlığa gerek yoktur.

Anoskopi Hazırlığı

Anoskopi Nasıl Yapılır?

Hastaların fizik muayenesinin yapıldığı yerde anoskopi tetkiki de yapılabilir. Basit bir incelemedir. Bu inceleme birçok muayene pozisyonunda yapılabilmektedir. En sık tercih edilen şekli, hastanın muayene masasında diz dirsek pozisyonunda veya sol yan pozisyonda yatarken incelemenin yapılmasıdır. Bel altındaki giysilerin aşağıya doğru indirilmesinden sonra doktor eldiven giydiği işaret parmağını dikkatli bir şekilde anüse (makat'a) sokarak bu bölgede bir ağrı, hassasiyet, tıkanıklık olup olmadığını önce kontrol eder. Daha sonra üzerine kayganlaştırıcı jel sürülmüş olan metal anoskopu anüsten rektuma doğru ilerletir. Bu sırada hasta dolgunluk ve dışkılama ihtiyacı hissedebilir. İnceleme sırasında özel aletler yardımı ile polipler çıkarılabilir ve/veya doku örnekleri (biyopsi) alınabilir. İnceleme bitince cihaz çıkarılır.

Anoskopi Nasıl Yapılır